2019 Emlak Vergisi Dönemi Bugün Başladı

2019'da Türkiye sınırları içerisinde yer alan gayrimenkuller için ödenecek vergi dönemi bugün başladı. Bugün itibariyle başlayan vergi döneminde emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisinin 1. taksitleri tahsil edilecek. 


Vergiler için en son ödemeler emlak ve çevre temizlik vergisinde 31 Mayıs tarihinde kira ve değer artış kazancı vergisinde ise 31 Mart tarihinde yapılacak. Vergi mükelleflerinin bu tarihlere dikkat etmeleri ve vergilerini zamanında ödemeleri gerekli. Zamanında ödenmeyen vergiler için de bazı cezai yaptırımlar bulunuyor. 


Vergilerin ikinci taksitleri de yine farklı tarihlerde ödeniyor. Emlak ve çevre temizlik vergisi için ikinci taksit ödemeleri Kasım'da, kira ve değer artış kazancı vergisi için ise ikinci taksit ödemeleri Temmuz'da ödenmeye başlayacak. Kimler hangi vergiyi ödemekle yükümlü?

1-) Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi yapılması gerekiyor. (Vergi ödemelerinden muaf olanlar hariç). 

2-) Konut ve/veya iş yeri kullanıcıları çevre temizlik vergisini ödemeleri gerekiyor. 

3-) 2018 yılı içerisinde kira geliri elde edenler kira gelir vergisini ödemeleri gerekiyor. 

4-) Taşınmazını 2018 yılı içerisinde satanlar değer artış kazancı vergisi ödemekle mükellef. 

5-) Kendisine miras kalan mirasçılar miras vergisi ödeyecek.


Vergiler nereye ödenecek?

Emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi bağlı bulunan ilçe belediyesinde, kira gelir vergisi, değer artış kazancı vergisi ile miras vergisi vergi dairesinde ödenecek. 

Anında ücretsiz kayıt olun

7/24 Hizmet Verin

Online işlemler ile sürekli hesap verin, ödemeler alın, şeffaf hizmet verin.

Ofisiniz kapalı olsa dahi bilgili ve cevap verebilen yazılımınız 7/24 mesai yapsın.

Ofisiniz kapalı olsa dahi bilgili ve cevap verebilen yazılımınız 7/24 mesai yapsın.

Site Yönetim Programı
Site Yönetim Programı
Site Yönetim Programı