5 Soruda Isı Sayaç Muayenesi

Isı Sayacı Muayenesi nedir?

2018 Temmuz ayında çıkan yönetmelik ile Isı Sayaçları (Kalorimetre) da Elektrik, Doğalgaz ve Su sayaçları için uygulanan mevzuata dâhil edilmiş ve onlar gibi 5 yılda bir periyodik olarak muayene edilmesi zorunlu hale getirmiştir.

Üretim tarihi 5 yıldan önce olan kalorimetrelerin muayenesi için Türk Akreditasyon Kurumu tarafından yetkilendirilmiş muayene laboratuvarlarına Şubat 2019 başvurulması gerekmektedir.

İlgili yönetmelikte muayenesiz ısı sayacı kullananlara “damgasız ölçü aleti kullanma” fiilinden ceza uygulanacağı da bildirilmiştir.

Üretim yılı itibari ile geçecek her 5 yıllık süreçte Şubat ayının sonuna kadar muayene için başvuru yapılması gerekmektedir. 

2019 yılı için son tarih 31.12.2019dur.


Isı Sayacının Üretim Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Isı sayaçlarının üzerinde aşağıdaki gibi bir işaret bulunur. Bu işaretin üzerindeki sayı, ısı sayacının üretim yılını ifade eder. 

M15 2015 yılında üretilmiş bir sayaçtır.                              

M18 yılında üretilmiş bir sayaçtır.

Muayene ve Kalibrasyonu Kimler Yapar?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başvurusu onaylanmış ve yetki verilmiş servisler muayeneleri gerçekleştirmektedirler.


Yapılmaz ise neler olur?

Kullanıcılar veya diğer kimseler tarafından ısı sayaçlarının şikayet üzerine kontrol edilmesi de mümkündür. O nedenle muayenesi yaptırılmayan sayaçlar nedeniyle şikayet durumunda sorumlular idari cezalarla karşı karşıya kalabileceği gibi kat malikleri ile de problemler yaşayabilirler. Şikayet muayeneleri yazılı olarak servislere yapılır. Bu muayenelerde sayacın öncelikle ilgili teknik düzenlemelere uygun olup olmadığı kontrol edilir. 

Ceza çeşitleri ve tutarlarına bakacak olursak;

Ölçüler ve Ayar Kanunu (3516)nun 15. Maddesi uyarınca damgası (muayene sonunda uygun olduğu anlaşılan ölçü ve ölçü aletlerinin üzerine konulan umumi ayar işareti) kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre 500 TL ile 10.000 TL arası kadar idarî para cezası verilebilir. 

Ayarı doğru olmayan ölçü aletlerini kullanan kişiye, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre 200 TLden, 2.000 TLye kadar idarî para cezası verilir. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını müracat etmemiş ve sayaç muayenesi için yetkili bulunmadığı halde, bu kanun kapsamına giren ölçü aletlerinin muayenelerini veya tamir ve ayarını yapan kişi veya kuruma, 2.000 TLden 10.000 TLye kadar idarî para cezası verilir.

Cezaların tamamı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından uygulanır.

Ücretler

Söz konusu yönetmelikte muayene ve damgalama ücretleri gaz sayaçları için sınıfına göre 10 lira ile 81,4 lira, su sayaçları için anma debisine göre 1,9 lira ile 11,1 lira, elektrik sayaçları için ise 5,7 lira ile 44 lira arasında değişecek. Areometrelerde ise söz konusu ücret 7,1 lira olacağı biliniyor.


Anında ücretsiz kayıt olun

7/24 Hizmet Verin

Online işlemler ile sürekli hesap verin, ödemeler alın, şeffaf hizmet verin.

Ofisiniz kapalı olsa dahi bilgili ve cevap verebilen yazılımınız 7/24 mesai yapsın.

Ofisiniz kapalı olsa dahi bilgili ve cevap verebilen yazılımınız 7/24 mesai yapsın.

Site Yönetim Programı
Site Yönetim Programı
Site Yönetim Programı