İMAR BARIŞI ve DETAYLARI

 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan başvuru işlemleri halen devam ediyor.  31 Ekim 2018 Çarşamba gününe kadar imar barışı başvuruları yapılabilecek. Diğer yandan yapı kayıt belgesi bedeli ise 2018 yılının son gününe kadar devam edecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.

Kayıt bedelleri Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında alınacak. İmar Barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşlar cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğa lgaz bağlantısı hemen yapılabilecek.

İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması nereden nasıl yapılıyor?

Son dönemde pek çok işlemin internet üzerinden gerçekleştirildiği gibi imar barışı konusundaki uygulamalarda internet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Vatandaşların ve kurumların iş yükünü hafifletmek için İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması işlemleri e-Devlet Kapısı'ndan gerçekleştirilebilecek. Burada işlemi gerçekleştirebilmek için vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak sayfa talimatlarını takip etmeleri gerekiyor.

Ruhsatlı bulunmayan yahut ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışında vatandaşlar 31 Aralık 2017'den önce yapılan konut ya da işyeri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvuru yapacaklar. Bu süreçte vatandaşların online randevu sisteminden başvuru formunu doldurması ve imar barışına tabii olacak yapıya dair bilgilerin tam ve eksiksiz olarak sunulması gerekiyor.

Yapı kayıt belgesi için arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 başvuru bedeli tahsil edilecek. Yapı kayıt belgesinden elde edilen gelir, deprem ve afete hazırlık çalışmalarında ve kentsel dönüşümde kullanılacak. Kentsel dönüşümde yerli inşaat malzemesi kullanması halinde belediyeye faizsiz kredi sağlanacak.

İmar barışı için gereken belgeler

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

Ses Kapa
/
Yüklendi: 0%
Yükleniyor: 0%
 

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

Anında ücretsiz kayıt olun

7/24 Hizmet Verin

Online işlemler ile sürekli hesap verin, ödemeler alın, şeffaf hizmet verin.

Ofisiniz kapalı olsa dahi bilgili ve cevap verebilen yazılımınız 7/24 mesai yapsın.

Ofisiniz kapalı olsa dahi bilgili ve cevap verebilen yazılımınız 7/24 mesai yapsın.

Site Yönetim Programı
Site Yönetim Programı
Site Yönetim Programı